Testy nabízené pro koně
- Zpracování zakázky trvá přibližně 3 týdny.
Genetický typ
- Stanovuje se pro potřeby ověření původu zvířat, dřívě také pro potřeby identifikace.
Ověřování původu koní
- Původ zvířat je ověřován v laboratoři na základě porovnání genetických typů rodičů a potomka.
- Výsledek se vyjadřuje v souladu s vyhláškou 471/2000 Sb. - podle par. 29, odstavce (2).
- Pokud je k dispozici pouze jeden z rodičů (např. jen otec), je možné porovnat původ rodiče a potomka s výsledkem „uvedeného rodiče nelze vyloučit“ - v případě, že původ po tomto rodiči souhlasí.
Ověřování původu anglických plnokrevníků
- Jako jediná laboratoř v ČR máme pověření „General studbook“ ověřovat původ anglického plnokrevníka.
Archivace vzorků
- Veškeré vzorky jsou automaticky archivovány a je možno je kdykoliv použít k další testaci (nově testovaných dědičných chorob, dříve testované klisny na krevní skupiny apod.). Vzorky archivujeme od roku 1994.
Testování SCID u arabských koní - Severe Combined Immunodeficiency Disorder
- Jedná se o recesívně děděnou chorobu převážně arabských koní, kdy postižené hříbě, které obdrží defektní gen od obou rodičů, zpravidla do tří měsíců po narození uhyne. Rodiče – přenašeči nejsou navenek nijak postiženi. Poslední statistiky z Ameriky ukazují u čistokrevných arabských koní 16,3 % nositelů defektního genu. Postižený potomek takových rodičů nemá naději na přežití, jediná možnost, jak se vyvarovat problémů, je nepřipouštět hřebce – nositele choroby na klisnu – nositelku.
- Naše laboratoř nyní nabízí odhalení přenaščů SCID na bázi genetických testů. Zjistíte-li, že máte klisnu – nositelku, není ještě nutné ji zatracovat, stačí ji připouštět hřebci, kteří defektní gen nepřenášejí. Ale pozor – s 50% pravděpodobností budou také potomci nositeli SCID. Pokud jsou oba rodiče SCID prostí, není již nutno jejich hříbata testovat. Tento test byl doposud prováděn pouze v zahraničí v cenových relacích okolo 100 USD. My jej nyní nabízíme za cenu 350 Kč, ovšem pokud se ukáže, že testovaný kůň je přenašečem choroby, nebudete za test platit vůbec. Více informací můžete nalézt na internetu, např.: http://www.vetgen.com/scid.html.
- Případy, kdy je vhodné provést test
- Test klisny v případě úhynu hříběte do 3 měsíců po narození.
- Test hříběte pokud je alespoň jeden z rodičů nositelem choroby. Pokud je Vaše klisna nositelkou choroby, doporučuje se připařovat ji pouze hřebcem, který má test negativní (není nositelem choroby).
- Test klisny pokud ji chcete připustit hřebcem - prokázaným nositelem choroby.