Ověřování původu zvířat - Skot
Aplikace igenetika
- Veškeré objednávky týkající se skotu se řeší pouze skrze aplikaci „iGenetika“ - igenetika.cz.
- Kompletní informace včetně návodu na její použití naleznete vlevo v sekci „Dokumenty“.
Testy nabízené pro skot
- Zpracování zakázky trvá přibližně 3 týdny.
Genetický typ
- Stanovuje se pro potřeby ověření původu zvířat.
Ověřování původu zvířat
- Původ zvířat je ověřován v laboratoři na základě porovnání genetických typů rodičů a potomka. Výsledek se vyjadřuje v souladu s vyhláškou 471/2000 Sb. - podle par. 29, odstavce (2).
- Pokud je k dispozici pouze jeden z rodičů (např. jen otec), je možné porovnat původ rodiče a potomka s výsledkem „uvedeného rodiče nelze vyloučit“ - v případě, že původ po tomto rodiči souhlasí.
- Povinnost úplného ověření původu (tedy po otci i matce) platí pro všechny býky zařazované do plemenitby.
Genotypování skotu
- Pro výpočet plemenných hodnot.
- Ověření původu pomocí SNP.
- Stanovení kvantitativních znaků (QTL).
Testování BLAD - Bovine Leukocyte Adhesion Deficiency
- Jedná se o dědičnou poruchu imunity - u postižených telat způsobuje opakované infekce, špatné hojení ran, zakrslý vzrůst a časté úhyny. Dědí se recesivně, to znamená, že otec i matka mohou být zdraví nositelé této choroby. Testem detekujeme klinicky zdravé nositele. Výskyt této mutace býval poměrně vysoký, ovšem díky selekci se v současné době u plemenných býků vyskytuje minimálně.
Testování CVM - komplexní vertebrální malformace holštýnského skotu
- Českomoravská společnost chovatelů, a.s., laboratoř iGenetiky k 1. 1. 2005 obdržela licenci od Federation Al-Societies and the Danish Institute of Agricultural Sciences k provádění DNA testů CVM. Připojili jsme se tak k úzkému počtu evropských laboratoří, oprávněných testovat CVM.
- Tato dědičná choroba byla poprvé popsána v Dánsku v roce 2000, jako dědičná malformace telat holštýnského skotu. Syndrom je charakterizován mnohočetnými malformacemi, jako je proporcionální dwarfismus, symetrická artrogryposa předních a občas i zadních končetin a znetvoření obratlů krční a hrudní části páteře, přidružená může být i malformace srdce. Většinou je diagnostikovatelná u plodu od 260. dne březosti, v ojedinělých případech dochází ke zmetání 159. den březosti. Většina telat se rodí předčasně a často mrtvá.
- Zvířata, mající pouze jeden defektní gen, jsou fyziologicky zcela normální, jsou však přenašeči CVM a jejich potomci mohou být CVM pozitivní.
- V ČR jsou testováni plemenní býci holštýnského skotu na CVM od roku 2002. Testy byly dosud prováděny v Holandsku (VHL Laboratories) a Německu (Tierärtzliches Institut der Georg-August-Universität Göttingen), prostřednictvím ČMSCH, a.s., laboratoře iGenetiky.
Testování dvojitého osvalení - myostatin
- Testuje se mutace genu MSTN - myostatinu. Zvířata mohou být +/+ - tedy mutace prostá, MH/+ - přenašeči dvojího osvalení nebo MH/MH - zvířata pozitivní na dvojité osvalení. Zatímco u některých masných plemen jsou zvířata s dvojím osvalením vysoce žádoucí díky vyšší masné užitkovosti (belgické modré), u extenzivně chovaných masných plemen je tato vloha nežádoucí, protože větší telata znamenají náročnější porody.
- Vzhledem k tomu, že vloha pro myostatin je plemenně specifická, testujeme plemena: GASCONNE, CHAROLIAS, PIEMONTESE, BELGICKÉ MODRÉ a BLONDE D‘AQUITAINE.
Testování Beta Kaseinu
- Typ beta kaseinu je důležitý pro stravitelnost mléka a vliv na zdraví člověka. V naší laboratoři nově testujeme varianty A1, A2, přičemž varianta A2 je považována nejen za původní, ale také zdravější a stravitelnější. Frekvence genotypu A2A2 v populaci se pohybuje mezi 45-75 %. V současné době již někteří zahraniční chovatelé (především na Novém Zélandu, v Austrálii, ale také např. ve Velké Británii) šlechtí stáda na produkce A2 mléka (mléko od dojnic s genotypem A2A2) a je jen otázkou, jak dlouho bude trvat, než vznikne podobný požadavek v Evropě. Každopádně je velký předpoklad, že chovatelé budou preferovat býky nesoucí tuto variantu beta kaseinu. Další informace a zajímavosti naleznete v letáku, který je vpravo ve složce "Dokumenty".
Testování Kappa Kaseinu
- Typ kappa kaseinu má významný vliv na syřitelnost mléka a tím výtěžnost při tvorbě sýrů. Pro tento účel je nejvýhodnější genotyp "B", naopak, genotyp "E" patří k těm nejméně vhodným.
- Testujeme genetickou predispozici k tvorbě kappa kaseinu typu A, B a E.
Testování Red faktoru
- U černostrakatého holštýnského skotu se vyskytuje recesivní gen pro červené zbarvení. Testem detekujeme hlavně černostrakaté přenašeče této barvy.
Testování Chondrodysplasie
- U skotu plemene Dexter testujeme vlohu pro chodrodysplasii (konkrétně mutaci BD1).
- Pokud je přítomna mutace v BD1, nemůže být jedinec plemene Dexter v ČR zařazen do chovu. Dle ustanovení Klubu chovatelů plemene Dexter ze dne 11. 6. 2014 se do plemenné knihy zapisuje pouze jedinec, který je na mutaci BD1 negativní.
Jak správně připravit vzorek pro rozbory DNA
Odběr vzorku chlupových cibulek
KONTAKT
- Adresa: Benešovská 123, 252 09 Hradištko
- Telefon: 257 896 323
- Email: igenetika@cmsch.cz